Ripple nedir? Nasıl satın alınır?

tarafından
50
Ripple nedir? Nasıl satın alınır?

Dünya genelinde 75’ten fazla bankayla anlaşması bulunan Ripple, dijital bir kripto para birimidir. Temelleri 2004 yılında Ryan Fugger tarafından atılan bu para birimi ilk başlarda RipplePay isimli fikirden yola çıkmıştı. An itibariyle Ethereum’dan sonra pazar hacmi en büyük kripto para olarak göze çarpan Ripple’ın fiyatı ise 1,33 $ seviyelerinde seyrediyor. Coinbase, Binance, Bittrex başta olmak üzere hemen her kripto para borsasında işlem gören Ripple şuan için ne yazık ki hiçbir Türk borsasında yer almıyor.

Hızlı ve ucuz para transferi mümkün

Ripple (XRP) transfer sürecinin ne kadar hızlı olduğunu daha iyi anlamak için aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz.

Bitcoin artık ilk zamanlarındaki ucuzluk ve hızlılık gibi özelliklerinden fersah fersah uzakta. Ripple ise yalnızca 4 saniye gibi bir sürede istediğiniz her yere para gönderebilmenizi sağlıyor. Bu yüzden Ripple, geleceğin altcoini olarak da nitelendirilebilir. Tıpkı Bitcoin’in bağlı olduğu blockchain ağındaki gibi Ripple’da da gerçekleştirilen tüm ödemeler internet üzerinden takip edilebiliyor. Hızlı, uygun maliyetli ve fiyatı düşük. Bir altcoinden daha fazla ne beklenebilir ki?

Nasıl Ripple alabilirim?

Diğer tüm altcoinlerde olduğu gibi Ripple alımında da yurtdışı menşeli borsalara üye olmak gerekiyor. Bunun için Coinbase veya Binance gibi popüler mecraları tercih edebilirsiniz. Türk borsalarından TL karşılığı satın aldığınız BTC (Bitcoin) veya ETH (Ethereum) varlıklarınızı yabancı borsalardaki cüzdanınıza aktarıp Ripple satın alabilmeniz mümkün.

The post Ripple nedir? Nasıl satın alınır? appeared first on BLOG Yazılım.